LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Zdobądź wiedzę niezbędną na studia, jakie tylko sobie wymarzysz!

SZKOŁA PODSTAWOWA

Dzieci zdobywają wiedzę, ale i PASJĘ do jej wykorzystania.

DOBRY START

Twoje marzenia są w zasięgu ręki!

NOWOCZESNY KAMPUS

Doskonałe warunki dla rozwoju i kreatywnego myślenia!

Arrow
Arrow
Slider
SZKOŁA PODSTAWOWA
z oddziałami gimnazjalnymi
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
im. św. Stanisława Kostki
BURSA I INTERNAT
 

STREFA UCZNIA

Wszystkie informacje dotyczące nowego roku szkolnego 2017 / 2018 znajdziecie w STREFIE UCZNIA


Nasz patron: Święty Stanisław Kostka

(1550-1568)

Ad maiora natus sum – do wyższych rzeczy jestem stworzony, takie motto życiowe św. Stanisława nie oznaczało z pewnością ziemskiej popularności, zabiegania o ludzkie uznanie ale twardą walkę ze sobą i z przeciwnościami, które zagrażały jego życiowemu powołaniu – pragnieniu oddania wszystkiego Jezusowi. Święty odniósł sukces dzięki silnemu i zdecydowanemu charakterowi oraz otwartemu sercu, w którym Bóg mógł objawić moc swojej łaski.

Urodził się w Rostkowie, w szlacheckiej rodzinie. Mając czternaście lat, wraz ze starszym bratem, udał się do Wiednia, gdzie uczęszczał do cesarskiego Gimnazjum prowadzonego przez jezuitów. Czyniąc postępy w nauce, dbał równocześnie o pogłębienie życia religijnego.

W 1565 roku ciężko zachorował. Podczas choroby doznał pierwszych wyraźnych łask mistycznych, związanych z jego głębokim nabożeństwem do Maryi. One pomagały Świętemu dokonywać wyborów co do swojej przyszłości, którą widział wyraźnie w powołaniu zakonnym.

Plany wstąpienia Świętego Stanisława do zakonu napotkały na zdecydowany sprzeciw rodziny. Z tej też przyczyny w 1567 r. potajemnie uciekł z Wiednia i pieszo dotarł do Bawarii. Tam spotkał się ze św. Piotrem Kanizym, który przewidując dalsze protesty rodziny Stanisława, skierował go do Rzymu. W Wiecznym Mieście Stanisław zrealizował wolę Bożą i swoje najgłębsze pragnienie zostania zakonnikiem. Do nowicjatu jezuitów został przyjęty przez św. Franciszka Borgiasza – ówczesnego generała zakonu.

Bardzo szybko okazał się człowiekiem wyjątkowo dojrzałym i rozmodlonym. W sierpniu 1568 r. zachorował na malarię i po kilku dniach zmarł. Mimo młodego cieszył się opinią człowieka żywej wiary i gorącej miłości do Chrystusa. Dlatego też kult nowicjusza zrodził się zupełnie spontanicznie.

W 1626 roku papież Benedykt XIII włączył Stanisława do grona świętych. Na początku XX wieku św. Stanisław został ogłoszony patronem polskiej młodzieży. Jest on wciąż jednym z najbardziej znanych w świecie polskich świętych.

PATRONI SZKÓŁ KATOLICKICH