Co kryją słowa?

Co kryją słowa?

Uczniowie klasy VII  na kilku ostatnich lekcjach języka polskiego pracowali nad projektem z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Był on realizowany w ramach programu eTwinning, który skupia szkoły i przedszkola z całej Europy współpracujące za pomocą mediów elektronicznych. Projekt miał na celu rozwinięcie kreatywności uczniów oraz poszerzenie wiedzy na temat języka ojczystego.

Na początku uczniowskie grupy dokonały wyboru najciekawszego, ich zdaniem, cytatu, wyróżniły w nim trzy słowa i przystąpiły do właściwej pracy. Zaczęło się od liczenia głosek, liter, sylab. Następnie uczniowie badali pochodzenie wybranych wyrazów, ich brzmienie w innych językach, a następnie uruchomili swoją wyobraźnię, by wybrane wyrazy … narysować. Potem było poszukiwanie synonimów, antonimów, kodowanie, szyfrowanie, tworzenie rebusów itp.

Efektem kilkugodzinnej pracy uczniów jest plakat o wyrazach, które pochodzą z wybranego przez nich cytatu. Podczas tych nietypowych zajęć uczniowie wykonali szereg zadań wzbogacających słownictwo, wykorzystujących ich wiedzę w praktycznym wymiarze, rozwijających kreatywność oraz umiejętności kodowania i posługiwania się nowoczesnymi technologiami. Praca w grupach służyła integracji uczniów i doskonaleniu wielu istotnych umiejętności społecznych.

Wszystkie grupy pracowały z zaangażowaniem i ogromnym entuzjazmem, niektóre nawet w czasie przerwy.