O bursie

O bursie

Bursa im. Stanisława Kostki mieszcząca się na terenie Wyższego Seminarium Duchownego w Płocku, na ulicy Nowowiejskiego 2, stanowi miejsce zamieszkania dla 18-stu dziewcząt uczęszczających do Szkół Katolickich.

Mały dwupoziomowy budynek posiada 8 pomieszczeń. Część z nich stanowią pokoje dwuosobowe, a pozostałe są trzyosobowe. Nie są one za duże, lecz bardzo funkcjonalne. Każdy pokój posiada łazienkę z prysznicem. Lokatorki mają własne biurka z lampką, które ozdobiły według własnych preferencji oraz łózka z pojemnikiem na pościel.

Mieszkanki bursy są bardzo obowiązkowe. Codziennie rano ścielą swoje łóżka i utrzymują porządek. Co tydzień inny pokój sprawuje dyżur i sprząta korytarze oraz schody. Dziewczęta są bardzo przyjazne i nie sprawiają problemów wychowawczych. Cechują się wysoką kulturą osobistą.

Codziennie rano chodzą na modlitwy do kaplicy, która znajduje się w szkole, a później udają się na pyszne śniadanko, aby dobrze rozpocząć dzień pełen przygód w naszych szkołach.

Często wraz z wychowawczynią spotykają się i dużo rozmawiają, jak to kobiety. Pani Monika Kaźmierczak prowadzi dyżury w poniedziałki i środy, zaś we wtorki i czwartki Pani Dorota Popielska. W niedzielę opiekę do godziny 20:30 sprawuje siostra zakonna, a w nocy wychowawczynie na przemian.

Od godziny 16:30 uczęszczają na studium, gdzie wszyscy spotykają się w klasie (wraz z chłopcami z internatu), podczas którego młodzież odrabia lekcje oraz uczy się na kolejne dni. Opiekę sprawuje wówczas w poniedziałki Pan Sławomir Krzeski, we wtorki i czwartki Pan Leszek Kowalski, a w środy Pan Sławomir Pajewski. Mężczyźni są nauczycielami wychowania fizycznego, dzięki czemu mieszkańcy mogą rozwijać się sportowo grając w siatkówkę, piłkę nożną lub chodząc na siłownie. Uczniowie posiadający wysoką średnią mogą edukować się we własnych pokojach.

Wieczór zaczynają od kolacji, sportu i godzinnego studium w pokoju, a później udają się o godzinie 21:00 na modlitwy wieczorne. Towarzyszy im diakon, który w danym tygodniu ma dyżur.

Zdarzają się również sporadyczne wyjścia lub inne ciekawe formy spędzenia wolnego czasu, by jeszcze bardziej umilić mieszkańcom bursy i internatu czas. Przykładowo ostatnio wraz z Panią Moniką i Panem Leszkiem wybrali się do kina i na spacer do „Ogrodu Światła”. Byli również na lodowisku na starówce. Na wigilię internatu wspólnie z wychowawczyniami piekły i ozdabiały pierniczki oraz robiły pierogi z kapustą i grzybami. Kolejnym planem jest wyjście na basen.

W bursie tradycją jest obchodzenie urodzin bądź imienin każdej z dziewcząt. Wszystkie uczennice wraz z wychowawcą spotykają się na poczęstunku przygotowanym przez solenizantkę.